http://lovepowerman.com

NEFSİ HESABA ÇEKMENİN FAZİLETİ 2. bölüm

27 Mart 2010 | Kategori: Tasavvuf

Peki bunları yapmak sana akılsızlık gibi geliyorsa, ruhlar alemi ile ahiret arasında bir köprü olan ve biraz sonra ölüm denen aracın seni gelip alacağı durak olan dünyaya neden bu kadar önem veriyor ve bağlanıyorsun. Bu senin yaptığında akılsızlık olmuyor mu?
“Dünya hayatı bir oyun ve eğlenceden başka bir şey değildir.Elbette Allah;tan korkanlar için ahiret yurdu daha hayırlıdır. (Enam; 32) ayet-i kerimesini düşünmüyor musun?

Dünya zevklerine iltifat etme
Ey Nefsim! Dünya zevklerine iltifat edip, onlarla ünsiyet edeni sonunda ölüm yakalayıp bunlardan ayırdığı vakit pişmanlığının ne kadar çok olacağını bilmiyor musun?

Geçmişe şöyle bir göz gezdir bakalım. Bir çok insan yüksek binalar yaptığı, fazla fazla mal biriktirdiği ve türlü ziynetleri, altınları, gümüşleri, paraları biriktirdiği halde onları bırakıp ahirete gitmek zorunda kaldığını görmüyor musun?

Sende dünya ile böyle meşgul olurken, mal peşinde, zevk sefa içinde olmaya çalışırken, türlü türlü emellerin peşinde koşarken, bir gün ölümün seni habersiz bir şekilde yakaladığı ve kendine baktığın zaman ahiret için hiçbir hazırlığın ve amelin olmadığını farkettiğinde ne yapacaksın.

Diyelim ki, sen bunlara akıl erdiremiyorsun o zaman Peygamber varisleri olan Âlimlere, Allah dostlarına, mürşid-i kamillere uymak ve onların gittiği yoldan gidip onların tavsiyelerine uyarak, pişmanlığın fayda vermeyeceği hesap günü için hazırlık yapmak düşmez mi?

Tevbe edelim
Ey Nefsim! Bu kadar açık ve seçik olarak anlatılan hususları duyduktan sonra, hala;Benim ibadet edemeyişim, şehvetime, dünyevi arzu ve isteklerime kapılmamdandır!dersen şunu unutma, dünyevi zevkler ve arzular geçicidir, eğer ilahi hikmetler ve ilahi ikramları arzu ediyorsan bilmiş olki bunlarda ancak cennette olur.

Buna göre; bu geçici dünyanın aldatmasından kurtul ve bir daha yapmamak üzere günahlarına tevbe et ki kurtuluşu bulabilesin. Eğer bir an önce tevbe etmez ve Allah-u Zülcelal’in istediği şekilde kulluk vazifelerini yerine getirmeye çalışmaz isen, seni bekleyen büyük bir pişmanlık ve şiddetli bir azaptır.

Baştan beri anlatılanları iyi düşün ve cenneti mi yoksa cehennemi mi istediğine karar ver. Eğer cehennemden korkuyor ve cennetin nimetlerine kavuşup ebedi huzur istiyorsan bilmiş ol ki, tevbe etmekten başka bir çaren ve Allah-u Zülcelal’in kapısından başka gidebileceğin bir kapın yoktur.

Ey Nefsim ! Dünya göçmüş, ahiret ise yüzünü dönmüş sana doğru geliyor. Bunların oğulları vardır. Dünyanın oğlu olma. Bugün çalışmalar var, hesap yoktur, yarın ise hesap var, amel yoktur.”Yorum Yapın