http://lovepowerman.com

Ad kavmine de Hud’u gönderdik

27 Mart 2010 | Kategori: İslam Tarihin den Seçmeler

Tufan’dan sonra, Hadramut civarındaki Ahkaf bölgesinde, Ad kavmi ortaya çıkmıştı. Canla başla çalışarak toprağı işlemiş, memleketlerini imar etmiş ve ileri bir medeniyet kurmuşlardı. Fakat zenginlik ve refaha ulaşınca doğru yoldan sapmış, putlara tapınır olmuşlardı.

Cenab-ı Hakk, hiçbir kavmi, kendilerine peygamber göndermekten ve ikaz etmeden cezaya çarptırmamıştır. Hadramut sakinlerine de Hz. Hud Aleyhisselam gönderilmişti. Bakalım, onlar nasıl davrandılar?

Kur’an-ı Kerim’in Araf suresinin 65–72. ayetlerinde, olay şöyle anlatılır:

“Ad kavmine de Hud’u gönderdik. O, şöyle dedi:

_ Ey kavmim! Allah’a ibadet edin sizin ondan başka hiçbir ilahınız yoktur. Hala( o’nun azabından) korkmayacak mısınız?

Hud’un kavminden, küfre varan seçkin bir topluluk şöyle cevap verdi:

_ Biz, seni hakikaten bir çılgınlık içinde görüyoruz. Seni hakikaten yalancılardan sanıyoruz. Bunun üzerine Hud onlara şöyle dedi:

_ Ey kavmim! Bende çılgınlık ve akıl hafifliği yok. Ancak ben, âlemlerin Rabbi tarafından gönderilen bir peygamberim. Size Rabbimin emirlerini tebliğ ediyorum ve ben, sizin için güvenilir bir nasihatçiyim. Sizi Allah’ın azabından korkutmak için, (aranızdan bir adam vasıtasıyla), size Rabbinizden bir ihtar edildiğine inanmıyor da hayret mi ediyorsunuz? Düşünün ki, Allah, Nuh kavminden sonra sizi onların halefi yaptı ve yaradılış bakımından size onlardan ziyade boy ve güç verdi. O halde, Allah’ın nimetlerini hatırlayın ki, kurtulabilesiniz.

Hud’a, kavminin kâfirleri şöyle dediler:

_Sen, bize yalnız Allah’a ibadet etmemiz, bir de babalarımızın tapındıkları putları terk etmemiz için mi geldin? Eğer doğru söyleyenlerden isen, haydi bizi korkutup durduğun azabı başımıza getir bakalım.

Hud, onlara şöyle dedi:

_ Şüpesiz ki, Rabbinizden üzerinize bir azap ve gazap gerçekleşti. Sizin ve atalarınızın uydurduğu tanrılar hakkında benimle mücadele mi ediyorsunuz? Allah, onlara hiçbir ayet ve delil indirmedi. Artık azabın gelişini bekleyin. Ben de sizinle beraber (onu) bekleyenlerdenim.

Nihayet Hud’u ve beraberindeki iman edenleri, rahmetinle kurtardık. Ve ayetlerimizi tekzip ederek iman etmemiş olanların kökünü kestik.Yorum Yapın